Wierny Słowu i odważny w świadectwie (Obj. 3:3)

Nabożeństwa

Niedziela godz. 11:00

Środa godz. 18:00

Nabożeństwa odbywają się w budynku przy ul. Stoisława 4

Spotkania

Spotkania biblijne dla dzieci:

- Piątek godz. 17:00

Młodzieżowe:

- Sobota godz. 18:00

Motto

Kościół Chrześcijan Baptystów w Szczecinie

Albowiem tak Bóg umiłował 
świat, że Syna swego
jednorodzonego dał, aby każdy,
kto weń wierzy, nie zginął,
ale miał żywot wieczny.

Jana 3:16

Szacunek i Uprzejmość

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Kiedyś zespół Elektryczne Gitary śpiewał – jestem z miasta, to widać, słychać i czuć.

Pomyślmy przez chwilę -Co mogą myśleć o mnie inni ludzie, patrząc na moje zachowanie? Co mogą myśleć o mnie inni ludzie, słuchając tego co mówię i w jaki sposób to mówię? Jak czują się inni ludzie w mojej obecności?  

W Brytyjskim dzienniku - The Guardian (źródło: http://wiadomosci.onet.pl/kiosk/szacunek-i-uprzejmosc-sa-zarazliwe,1,4884999,wiadomosc.html) – znalazłem artykuł zatytułowany -Szacunek i uprzejmość są zaraźliwe - czytamy w nim :
"Uprzejmość odgrywa bardzo istotną rolę w życiu codziennym. Grzeczne maniery, mówienie "proszę” i "dziękuję", "dzień dobry" i "do widzenia", ustępowanie miejsca, używanie komórek, reakcje na obecność innych ludzi – wszystko to ma olbrzymi wpływ na budowanie więzi społecznych i szacunku między ludźmi. Chamstwo potrafi za to wszystko zrujnować, błyskawicznie wywołać bardzo nieprzyjemną i stresującą sytuację."


Uprzejmość ma olbrzymi wpływ na budowanie więzi społecznych i szacunku między ludźmi. Nie wiem czy zgodzicie się ze mną, ale moim zdaniem, ludzi uprzejmych zaczyna brakować w naszym kraju. Dlatego więzi społeczne są takie słabe i o szacunek do drugiego człowieka coraz trudniej. Stajemy się jako społeczeństwo coraz bardziej wulgarni i chamscy.

Przejawami braku uprzejmości są słowa, których używamy oraz to w jaki sposób ze sobą rozmawiamy. Zauważcie, że obecnie mówienie „dzień dobry” przy wchodzeniu np. do pomieszczenia gdzie są ludzie, wcale nie jest już takie oczywiste. Albo problematyczne staje się kto ma pierwszeństwo: wsiadający do tramwaju czy wysiadający z niego.


Do czego prowadzi brak uprzejmości?
Do wrogości, frustracji, niesmaku, oburzenia i irytacji. To nie buduje więzi społecznych ani szacunku między ludźmi. ZGODZICIE SIĘ ZE MNĄ, że brak uprzejmości, złości nas?
Nie wiem jak wy, ale ja wolę przebywać z ludźmi, którzy są uprzejmi niż z tymi, którzy uprzejmi nie są.

Również Biblia zachęca nas do tego, abyśmy byli uprzejmi.
W Ewangelii Mateusza 7.12 Słowo Życia- Postępujcie w stosunku do innych ludzi tak, jak chcielibyście, aby z wami postępowano. Nikt z nas, chyba nie chciałby być znienawidzony, okłamywany, oszukiwany, poniżany, lekceważony czy obrażany.

Biblia powiada, że jest pewien sposób choć nie 100%, aby temu zaradzić. Ten sposób może być stosowany zarówno przez chrześcijan jak i przez nie chrześcijan. Tym sposobem jest właśnie ta zasada z Mateusza, którą można sparafrazować w następujący sposób– nie czyń drugiemu co tobie nie miłe.

Kiedy będziemy mówili "dzień dobry" jest dużo większa szansa, że ktoś odpowie, niż gdybyśmy tego nie powiedzieli. Gdy nie będziemy innych traktowali z góry, to jest duże prawdopodobieństwo, że inni też nas tak nie potraktują. Więc, możemy tą zasadę zastosować w naszym życiu lub nie.

Natomiast kiedy mówimy, że jesteśmy chrześcijanami, sytuacja troszeczkę się komplikuje. Ponieważ my za bardzo nie mamy wyboru. My po prostu mamy być UPRZEJMI. Kiedy nie jesteśmy uprzejmi, to po prostu przynosimy wstyd naszemu Ojcu.

Mateusza 5:16  Tak niechaj świeci wasza światłość przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie. Kiedy tego nie robimy to - Rzymian 2:24  Albowiem z waszej winy, jak napisano, poganie bluźnią imieniu Bożemu.

A tego chyba byśmy nie chcieli?

Uprzejmość nie pozbawia nas prawa do posiadania własnego zdania, i do wyrażania własnych poglądów czy opinii. Dlatego zacytuję tutaj apostoła Piotra:
1 Piotra 3:15  Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej,
16  lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali.

Apostoł zachęca nas do wyrażania własnych opinii, ZALECA jednak abyśmy czynili to z łagodnością i szacunkiem. Zobaczcie, że dla apostoła Piotra uprzejmość jest wyrazem szacunku do drugiego człowieka. Mówiąc więcej, okazując szacunek drugiemu człowiekowi, okazujemy szacunek też Bogu, który go stworzył.

Niech więc uprzejmość, wyrażająca się poprzez szacunek, zrozumienie i łagodność będzie cechą nas samych a tym samym naszej społeczności. Dzięki temu będziemy budowali silne więzi między nami oraz będziemy przynosili chwałę naszemu Bogu.

Niech ten refren zespołu Elektryczne Gitary - jestem z miasta, to widać, słychać i czuć. Zabrzmi trochę inaczej- jestem chrześcijaninem, to widać, słychać i czuć.
AMEN